Historie - Český svaz Taekwon-do ITF
Taekwon-Do ITF se poprvé objevilo na uzemí Československé republiky na jaře roku 1987 v Českých Budějovicích. Tehdy město navštívili jugoslávští mistři Taekwon-Do ITF Zoran Samsa, Toni Nibolo a Emin Durakovič, aby zde založili klub Taekwon-Do ITF. To se jim později podařilo. Na podzim toho roku přijel do Prahy na oficiální pozvání Českého svazu Karate korejský mistr Taekwon-Do ITF Hwang Ho Yong (VII. Dan), který dostal za úkol Taekwon-Do ITF přiblížit československým studentům a později jej rozšířit po celé Československé republice.
Tehdy se stal prezidentem Československé federace Taekwon-Do a Českomoravského svazu Taekwon-Do pan Stanislav Kovařík I.Dan. Až do roku 1990 byli všichni studenti Taekwon-Do ITF sdružováni pod Českým svazem Karate, avšak jejich počet geometricky stoupal. Proto byl přizván korejský mistr Taekwon-Do ITF Yun Nam Gyu V. Dan. V roce 1990 vzniká samostatný Český svaz Taekwon-Do ITF. Jejím prezidentem se stal pan ing. Ladislav Burian IV.Dan. V roce 1992 se poprvé Česká republika představila na poli sportovního Taekwon-Do ITF, když se česká seniorská reprezentace účastnila VIII. seniorského mistrovství světa v Pchjongjangu (KLDR).
Zde jsme získali historicky první medaili - 2. místo v silovém přerážení týmů mužů. Od té doby startuje česká seniorská reprezentace pravidelně na všech mistrovstvích světa i Evropy. Od roku 1993 začal v České republice působit nový korejský mistr Taekwon-Do ITF Son Song Gun VI.Dan. V roce 1995 se poprvé představila na mistrovství světa v Polsku také naše juniorská reprezentace. V současné době patříme díky sportovním výsledkům mezi přední státy Evropy i světa. V roce 1996 pořádal Český svaz Taekwon-Do ITF v hlavním městě České republiky Praze, III. juniorské mistrovství světa Taekwon-Do ITF. Pořadatelství Mistrovství Evropy pro rok 2002 bylo pro náš svaz již druhou významnou mezinárodní akcí svého druhu. V České republice se v současnosti vyučuje Taekwon-Do ITF v 31 registrovaných školách, kterými prošlo již více jak 11.000 studentů. Z tohoto počtu jich více jak 230 získalo mistrovský technický stupeň Dan. Čtyři z nich jsou v současné době držiteli, u nás nejvyššího technického stupně, IV. Danu. O tento rozvoj Taekwon-Do ITF se zasloužilo také několik korejských mistrů, mezi nimiž roli největší hraje u nás velice oblíbený mistr Hwang Ho Yong VII.Dan).
Český svaz připravuje pro své členy každoročně téměř 50 soutěží Taekwon-Do ITF (regionální až celostátní) ve všech 4 soutěžních disciplínách Taekwon-Do ITF (matsogi, tull, t-ki, wirok). Vyvrcholením soutěží je v závěru roku Mistrovství České republiky, kde se nakonec slavnostně vyhlašují absolutní Mistři České republiky v Taekwon-Do ITF. Na těchto soutěžích mohou startovat pouze členové Českého svazu Taekwon-Do ITF, ale i tak jejich počet na soutěži často překročí počet 200. Jednotlivé české školy Taekwon-Do ITF pořádají také několik OPEN soutěží ročně, na kterých již mohou startovat závodníci ze zahraničí (nejčastěji z Polska, Slovenska, Slovinska a Chorvatska).
(od 04/2000) |