* * * T E O R I E * * *

Základní teorie (ve formátu PDF)

Základní teorie
Takwon - Do - druh neozbrojeného boje, určeného pro účel sebeobrany, zahrnuje však také způsob myšlení a života (dodržování sebedisciplíny a morálky).
Taekwon-Do je bojové umění Koreje, které tě neučí pouze se bránit a útočit, ale nachází v tvém těle i v tvé duši skryté rezervy, odhaluje je a pomáhá ti zbavit se psychických i fyzických neduhů moderní civilizace. Je to umění boje, které se učíš proto, abys mohl z pozice síly vystupovat na obhajobu spravedlnosti, morálky a práva, na podporu slabých a utlačovaných, když již selžou všechny ostatní prostředky obrany. Tvé ruce a nohy jsou nejen součástí tvého těla, ale i tvé duše. Nikdy nesmíš zneužít umění svých paží a nohou proti duši, proti vyznání a odlišným názorům, trénuj Taekwon-Do proto, abys nalezl harmonii těla a duše, abys vždy jednal ve smyslu životní filozofie Taekwon-Do a svým jednáním nikdy nevrhl ani náznak stínu na jméno vznešeného posla míru a spravedlnosti, na korejské bojové umění Taekwon-Do. 

Tae - noha, kop, skákání nebo létání pro kop nebo drcení nohou
Kwon - ruka, pěst, udeřit nebo rozbít rukou nebo pěstí
Do - umění nebo způsob, cesta životem

11. 4. 1955 - založení Taekwon -Do panem generálem Choi hong Hi (9. dan)
22. 3. 1966 - založena ITF (Mezinárodní federace Taekwon-Do, International Taekwon-Do Federation)

Znak ITF - pěst, krunýř želvy. Na zádech doboku strom života.

Slib Taekwon-Do:
1. Dodržím zásady Taekwon-Do
2. Vážím si mistra a Sonbe
3. Taekwon-Do nikdy nezneužiji
4. Dodržím svobodu a pravdu
5. Budu dodržovat mír

Zásady Taekwon-Do:

Zásady chování v tělocvičně:
1. Při vstupu do tělocvičny se ukloníme
2. Na tréninky chodíme včas
3. V tělocvičně nejíme
4. Cvičíme výhradně v doboku (cvičební úbor) a naboso nebo ve speciální obuvi
5. Jestliže si chceme upravit oděv, otočíme se k trenérovi bokem (nalevo)
6. Nikdy se netočíme k mistrovi nebo trenérovi zády 
7. V tělocvičně se sedáme pouze na zem

Složení Taekwondo:

SYSTÉM TECHNICKÝCH STUPŇŮ

Žákovské stupně - jsou rozlišeny pomocí barev pásků od bílého pásku to je 10 kup. Máme deset stupňů

Bílá - znamená nevinnost- tj. začínajícího cvičence, který nemá předešlé znalosti Taekwon-Do
Žlutá - označuje Zemi, ze které klíčí a kde má také své kořeny rostlinka- tj. Taekwon-Do jehož základy byly vloženy člověku a na kterých je pak třeba
Zelená - značí růst rostliny (stromu)- tj. zručnost nebo také jistou znalost či dovednost v Taekwon-Do, která se dále vyvíjí
Modrá - znamená Nebe, ke kterému rostlina roste v obrovský strom- tj. ukazuje, že trénink v Taekwon-Do se rozvíjí a postupuje
Červená - znamená nebezpečí- tj. varuje studenta Taekwon-Do, aby se cvičil v ovládání jak sebe tak i techniky (tj. blížící se mistrovský stupeň) a upozorňuje soupeře, aby se raději držel stranou

Mistrovské stupně - všechny pásky jsou černé barvy, přičemž počet danů je vyznačen na konci pásku římskou číslicí.Máme devět stupňů

Černá- opak bílé, proto označuje zralost, dobrou znalost v 
Taekwon-do,označuje tak nositele pásu, který je odolný a nepřípustný vůči temnotě a strachu

1. - 3.dan - pusabim (asistent instruktora)
4. - 6.dan - sabonim (instruktor)
7. - 8.dan - sajong (mistr)
9.dan - sašn (velmistr)








Význam pásku:
Bylo ustanoveno, že pásku má být obtáčen kolem pasu jen jedenkrát, a to na znamení:
Význam doboku a označení na něm:
SLOVNÍK ZÁKLADNÍCH POJMŮ
Sonbenim ke kjonge - pozdrav cvičenci s vyšším technických stupněm
Ke kjonge - pozdrav cvičenci se stejným technickým stupněm
Fube ke kjonge - pozdrav cvičenci s nižším technickým stupňem
Pusabonim ke kjonge - pozdrav 1. - 3. danovi 
Sabonim ke kjonge - pozdrav 4. - 6. danovi
Číslovky - hana, tul, set, net, tas, jos, igop, jodol, ahop, jol.

Další výrazy:
Ap - vpřed
Tirugi - úder
Jop - stranou
Maki - blok
Dwit - vzad
Taerigi - sek
Kjode - změna
Sambo matsogi - tříkrokový boj
Balgode - výměna nohou
Ibo matsogi - dvojkrokový boj
Twimyo - výskok
Ilbo matsog - jednokrokový boj
Tora otočka

ONMOM - ramena přímo
PANMOM - ramena vytočena 45%
JOPMOM - úplně vytočená ramena 

ZÁKLADNÍ POSTOJE
Cariot sogi - postoj se používá většinou při pozdravu. Paty jsou u sebe, špičky na jednu pěst od sebe, kolena jsou napnutá, tělo rovně, lokty jsou na pěst od těla a předloktí v úhlu 30 stupňů od těla.
Narani sogi - lokty mírně pokrčené, od těla přibližně 10 cm.Ruce jsou sevřeny v pěst, drženy ve výšce pasu. Od pásku jsou vzdáleny na šířku zaťaté pěsti asi 7cm, od sebe taktéž asi 5cm. Chodidla směřují rovnoběžně dopředu, vzdálená jsou na šířku ramen (vzdálenost mezi vnějšími hrany chodidel).
Gunnun sogi - chodidla jsou vzdálena na šířku ramen (vzdálenost mezi palci), délka postoje je rovna jedné a půl šířce ramen (měřeno od špičky ke špičce), přední noha směřuje dopředu a je pokrčená tak, aby koleno tvořilo jednu přímku s patou kolmo k zemi, zadní noha je mírně vytočená a napnutá 
Annun sogi - postoj široký na jednu a půl šířku ramen (vzdálenost mezi palci), chodidla směřují rovnoběžně dopředu, kolena jsou mírně pokrčená.
Niunja - sogi - půdorys postoje připomíná písmeno L. Chodidla jsou od sebe vzdálena na jednu a půl šířky ramen (vzdálenost mezi špičkou přední a malíkovou hranou zadní nohy). Přední noha je pokrčena stejně jako u gunnun sogi a zadní tak, aby koleno bylo v zákrytu se špičkou. Koleno zadní nohy je vytočeno směrem ven. Tělo je v úhlu 45 stupňů (odpovídá poloze ramen pan - mom) 

ROZDĚLENÍ TĚLA
vertikálně:
horní pásmo - NAPUNDE (od spodní části krku nahoru), 


střední pásmo - KAUNDE (od krku k pasu),



spodní pásmo - NAJUNDE (od pasu dolů).







horizontálně:


A - osa (střed těla)
B - střed mezi A a C
C - okraj těla (ramene). 












ÚDERY A KOPY

Údery v Taekwon-Do jsou propracovány na bázi Newtonovy fyziky, na základě dlouholetých zkušeností zakladatele tohoto bojového umění, generála Choi Hong Hi.
V Taekwon-Do existuje mnoho technik úderů, ať je to úder malíkovou hranou, loktem, otevřenou dlaní nebo sevřenou pěstí. A právě na posledně jmenované technice si můžeme dobře ukázat technickou správnost úderu. Kdybychom udeřili celou plochou pěsti, nedosáhli bychom zdaleka takového efektu, jako když udeříme jen malou ploškou, která která působí při stejně velké síle mnohem destruktivnějším způsobem. Na sevřené pěsti mohou být onou malou ploškou pouhé dva klouby, a to horní klouby ukazováku a prostředníku. Na ty soustředíme i speciální trénink vedoucí k jejich zvýšené odolnosti (kliky na kloubech, údery do dřeva apod.)
Má-li být úder maximálně efektivní, musí být veden s maximální výbušností celého těla, v momentě kontaktu se síla útoku musí koncentrovat právě do výše zmíněné malé dotykové plochy, kde potom nabývá na účinku. Každý úder v Taekwon-Do je točený, to znamená, že např. pěst se během úderu přetočí tak, abychom mohli soupeře nebo překážku zasáhnout tou správnou úderovou plochou ve správném momentě. Musíme dbát na to, aby nás úder nepřetočil a my tím neposkytli soupeři výhodu vlastní dezorientace. Samotný úder by měl začít s naprosto uvolněným svalstvem, aby rychlost dosáhla svého maxima a teprve v závěrečné fázi musí dojít k napnutí veškerého svalstva. Stejně nezbytné je i správné dýchání. Před provedením úderu se nadýchneme, při úderu prudce vydýchneme polovinu obsahu plic, což nám zpevní břišní svaly. Při vydechování máme mírné sevřené rty, které zapříčiní sykavý zvuk, tolik charakteristický pro toto bojové umění. Taekwon-Do ve svých obranných a útočných technikách staví především na využití nohou, jakožto maximálně účinných prostředků boje, většina kopů je podmíněna dobrou ohebností a pružností. Musí se v nich ideálně skloubit vypilovaná technika s dynamickou výbušností a rychlostí.




Seznam
[CNW:Counter]
(od 04/2000)
Centrum
Optimalizováno pro MS Internet Explorer 4.0 a vyšší, 800x600 high colorTOPlist